by Max Barry

Latest Forum Topics

Advertisement

9

DispatchFactbookCulture

by The Disputed Territories of Territorio di Nessuno. . 194 reads.

La FDGC (Federazione Dispersa Giuoco Calcio) e il calcio nel Territorio di Nessuno

Federazione Dispersa Giuoco Calcio

The FDGC (Federazione Dispersa Giuoco Calcio) is the governing body of football (for both male and females) in Territorio di Nessuno who control and organize the Dispersi football leagues, cups and the national football team.

Dispersi football leagues

The football leagues are divided and organized into 9 levels, the first 4 are framed in the professional area while the remaining 5 are amateurish.
They are organized in an Italian double-round group, in which the teams face twice in reverse fields. The score is assigned as follows: 3 points for the victory, 1 point each for a draw, no point for the defeat. In case of an equal tie, the general goal difference will be taken into account for the final classification.

Lega A is the first level of Disperso football. 24 teams took part at the tournament at the end of which the team who gets the most points in the Lega A wins the title of Campione del Territorio di Nessuno, named and marked by a special Scudetto to be put on the team's jerseys, and the Coppa Campioni del Territorio di Nessuno. The winning team also qualifies for the group stage of the FIDAC Champion's Cup, together with the 2nd and 3rd classified. The last three teams in the ranking are relegated to Lega B.

1897-98: Internazionale Tor (1)
1898-99: Belgrano AC (1)
1899-00: FC Tor (1)
1900-01: Belgrano AC (2)
1901-02: SC Jang Bogo (1)
1902-03: SC Jang Bogo (2)
1903-04: Belgrano AC (3)
1904-05: Belgrano AC (4)
1905-06: SC Jang Bogo (3)
1906-07: Tor FC (1)
1907-08: CA Ripamonti (1)
1908-09: SC Jang Bogo (4)
1909-10: CA Ripamonti (2)
1910-11: Cercle Antartique KSV (1)
1911-12:Not Held
1912-13: CA Ripamonti (3)
1913-14: CA Ripamonti (4)
1914-15: AS Jeunesse d'Ehm (1)
1915-16: Aboa IFK (1)
1916-17: CS Fola Ehm (1)
1917-18: CS Fola Ehm (2)
1918-19: CF Amerigo (1)
1919-20: SC Jang Bogo (5)
1920-21: AS Jeunesse d'Ehm (2)
1921-22: CS Fola Ehm (3)
1922-23: CF Amerigo (2)
1923-24: CS Fola Ehm (4)
1924-25: CF Amerigo (3)
1925-26: CF Amerigo (4)
1926-27: Cercle Antartique KSV (2)
1927-28: CF Amerigo (5)
1928-29: SC Jang Bogo (6)
1929-30: Cercle Antartique KSV (3)
1930-31: FC Progress (1)
1931-32: FC Progress (2)
1932-33: Cercle Antartique KSV (4)
1933-34: Sportive Esperanza (1)
1934-35: AS Jeunesse d'Ehm (3)
1935-36: AS Jeunesse d'Ehm (4)
1936-37: AS Jeunesse d'Ehm (5)
1937-38: AS Jeunesse d'Ehm (6)
1938-39: Tor FC (2)
1939-40: FC Progress (3)
1940-41: SC Jang Bogo (7)
1941-42: Sportive Esperanza (2)
1942-43: Tor FC (3)
1943-44: Tor FC (4)
1944-45: SC Jang Bogo (8)
1945-46: Tor FC (5)
1946-47: Tor FC (6)
1947-48: Tor FC (7)
1948-49: Tor FC (8)
1949-50: Sportive Esperanza (3)
1950-51: AS Jeunesse d'Ehm (7)
1951-52: FK Pobeda (1)
1952-53: FC Progress (4)
1953-54: AS Jeunesse d'Ehm (8)
1954-55: FC Petrel (1)
1955-56: FC Progress (5)
1956-57: SC Jang Bogo (9)
1957-58: SC Jang Bogo (10)
1958-59: Sportive Esperanza (4)
1959-60: Sportive Esperanza (5)
1960-61: Sportive Esperanza (6)
1961-62: FC Petrel (2)
1962-63: AS Jeunesse d'Ehm (9)
1963-64: Sportive Esperanza (7)
1964-65: SC Jang Bogo (11)
1965-66: CF Amerigo (6)
1966-67: AS Jeunesse d'Ehm (10)
1967-68: AS Jeunesse d'Ehm (11)
1968-69: SE Palmer (1)
1969-70: Sportive Esperanza (8)
1970-71: CF Amerigo (7)
1971-72: SE Palmer (2)
1972-73: SE Palmer (3)
1973-74: AS Jeunesse d'Ehm (12)
1974-75: Sportive Esperanza (9)
1975-76: CF Amerigo (8)
1976-77: AS Jeunesse d'Ehm (13)
1977-78: Forster IF (1)
1978-79: SAD Amerigo (1)
1979-80: Forster IF (2)
1980-81: FK Pobeda (2)
1981-82: SAD Amerigo (2)
1982-83: SAD Amerigo (3)
1983-84: SAD Amerigo (4)
1984-85: Sportive Esperanza (10)
1985-86: SAD Amerigo (5)
1986-87: AS Jeunesse d'Ehm (14)
1987-88: Sportive Esperanza (11)
1988-89: Sportive Esperanza (12)
1989-90: SAD Amerigo (6)
1990-91: Sportive Esperanza (13)
1991-92: SAD Amerigo (7)
1992-93: Sportive Esperanza (14)
1993-94: SE Palmer (4)
1994-95: AC Petrel (1)
1995-96: CD Primero (1)
1996-97: SAD Amerigo (8)
1997-98: Sportive Esperanza (15)
1998-99: CD Primero (2)
1999-00: SAD Amerigo (9)
2000-01: CD Petrel (1)
2001-02: FC Shirreff (1)
2002-03: FC Shirreff (2)
2003-04: FK Pobeda (3)
2004-05: FC Shirreff (3)
2005-06: FC Shirreff (4)
2006-07: FC Shirreff (5)
2007-08: CDU San Martin (1)
2008-09: FC Shirreff (6)
2009-10: CDU San Martin (2)
2010-11: Sportive Esperanza (16)
2011-12: FC Shirreff (7)
2012-13: FC Shirreff (8)
2013-14: FC Shirreff (9)
2014-15: FK Zenit Leningradskaya (1)
2015-16: SE Palmer (5)
2016-17: FC Shirreff (10)
2017-18: SC Jang Bogo (12)
2018-19: SC Jang Bogo (13)
2019-20: FC Shirreff (11)

Club

Champions

Winning seasons

Sportive Esperanza

16

1933-34, 1941-42, 1949-50, 1958-59, 1959-60, 1960-61, 1963-64, 1969-70, 1974-75, 1984-85, 1987-88, 1988-89, 1990-91, 1992-93, 1997-98, 2010-11

AS Jeunesse d'Ehm

14

1914-15, 1920-21, 1934-35, 1935-36, 1936-37, 1937-38, 1950-51, 1953-54, 1962-63, 1966-67, 1967-68, 1973-74, 1976-77, 1986-87

SC Jang Bogo

13

1901-02, 1902-03, 1905-06, 1908-09, 1919-20, 1928-29, 1940-41, 1944-45, 1956-57, 1957-58, 1964-65, 2017-18, 2018-19

FC Shirreff

11

2001-02, 2002-03, 2004-05, 2005-06, 2006-07, 2008-09, 2011-12, 2012-13, 2013-14, 2016-17, 2019-20

Tor FC

10

1897-98 (as Internazionale Tor), 1899-00 (as FC Tor), 1906-07, 1938-39, 1942-43, 1943-44, 1945-46, 1946-47, 1947-48, 1948-49

SAD Amerigo

9

1978-79, 1981-82, 1982-83, 1983-84, 1985-86, 1989-90, 1991-92, 1996-97, 1999-00

CF Amerigo

8

1918-19, 1922-23, 1924-25, 1925-26, 1927-28, 1965-66, 1970-71, 1975-76

FC Progress

5

1930-31, 1931-32, 1939-40, 1952-53, 1955-56

SE Palmer

5

1968-69, 1971-72, 1972-73, 1993-94, 2015-16

Belgrano AC

4

1898-99, 1900-01, 1903-04, 1904-05

CA Ripamonti

4

1907-08, 1909-10, 1912-13, 1913-14

Cercle Antartique KSV

4

1910-11, 1926-27, 1929-30, 1932-33

CS Fola Ehm

4

1916-17, 1917-18, 1921-22, 1923-24

FK Pobeda

3

1951-52, 1980-81, 2002-03

CD Primero

2

1995-96, 1998-99

CDU San Martin

2

2007-08, 2009-10

FC Petrel

2

1954-55, 1961-62

Forster IF

2

1977-78, 1979-80

Aboa IFK

1

1915-16

AC Petrel

1

1994-95

CD Petrel

1

2000-01

FK Zenit Leningradskaya

1

2014-15

Lega B is the second level of Disperso football. 24 teams took part at the tournament at the end of which the first 3 teams are promoted in the upper category (Lega A), while 3 teams are relegated to the lower category (Lega C).

Lega C is the third level of Disperso football. 20 teams took part at the tournament at the end of which the first 3 are promoted in the upper category (Lega B) while the last 4 are relegated to the lower category (Lega D).

Lega D is the fourth and last level of professional football, 20 teams took part at the tournament at the end of which the first 3 are promoted in the upper category (Lega C) while the last 3 are relegated to the lower category (Raggruppamento Nazionale).

Raggruppamento Nazionale (National Grouping) is the fith level of Disperso football and the top level of non-professional football, here access the winning teams of the respective Raggruppamenti Territoriali. at the end of the tournament the first 2 are promoted in the upper category (Lega D) while the last 8 are relegated to the lower category (Raggruppamenti Territoriali).

Raggruppamenti Territoriali (Territorial Groupings) is the sixth level of Disperso football and the second level of non-professional football. It is composed of 4 groups (North-East, North-West, South-East, South-West) in which access the winning teams of the territorial leagues (Leghe Territoriali). After the regular season is completed, the first 2 teams for each group are promoted to Raggruppamento Nazionale while the last 3 teams of each groups are relegated in the Leghe Territoriali.

Leghe Territoriali (Territorial Leagues) is the seventh level of Disperso football and the third level of non-professional football. It's made up of the leagues (Lega 1-2-3) of each territory where every leagues winner progresses up to the play-off for the territorial groups. Depending on each league's local rules, a number of teams each year are relegated from each territorial league to their lowest Provincial Leagues (Leghe Provinciali). This level of Disperso football is completely amateur.

Leghe Provinciali (Provincial Leagues) is the eighth and final level of Disperso football and the third level of non-professional football. Each individual league winner within their provincial league progresses to their Territorial league in the upper level. Unlike all levels above there is no relegation.

Cups

While every territory in Territorio di Nessuno has it's own cup competition, where each format is depending on local rules, the main cup competitions are the Coppa Nazionale (National Cup), the Supercoppa (Super Cup), the Coppa Semiprofessionisti (Semiprofessional Cup) and the Coppa Dilettanti (Amateur Cup).

Coppa Nazionale is a knockout tournament with pairings for each round made in advance; the draw for the whole competition is made before a ball is kicked. Each tie is played as a single leg, with the exception of the two-legged semi-finals. If a match is drawn, extra time is played. In the event of a draw after 120 minutes, a penalty shoot-out is contested. There are a total of thirteen rounds in the competition which begins with the first round made by teams playing in Raggruppamento Nazionale and Lega D. Clubs playing in Lega C join in during the third round and the Lega B teams begin the competition in the fith round. The remaining Lega A teams join the competition in the seventh round and the next rounds are then played in succession to the final at the Olympic Stadium in Ehm.

1909-10: SC Jang Bogo (1)
1910-11: SC Jang Bogo (2)
1911-12: SC Jang Bogo (3)
1912-13: Cercle Antartique KSV (1)
1913-21 Not Held
1921-22: AS Jeunesse d'Ehm (1)
1922-23: CS Fola Ehm (1)
1923-24: CS Fola Ehm (2)
1924-26 Not Held
1926-27: Cercle Antartique KSV (2)
1927-28 Not Held
1928-29: SC Jang Bogo (4)
1929-30: SC Jang Bogo (5)
1930-32 Not Held
1932-33: FC Progress (1)
1933-34 Not Held
1934-35: AS Jeunesse d'Ehm (2)
1935-36: Tor FC (1)
1936-37: AS Jeunesse d'Ehm (3)
1937-38: CF Amerigo (1)
1938-39: Sportive Esperanza (1)
1939-42 Not Held
1942-43: Tor FC (2)
1943-44: FK Zenit Leningradskaya (1)
1944-45: FC Progress (2)
1945-46: AS Jeunesse d'Ehm (4)
1946-47: Sportive Esperanza (2)
1947-50 Not Held
1950-51: FK Pobeda (1)
1951-52: FC Petrel (1)
1952-53: SC Jang Bogo (6)
1953-54: AS Jeunesse d'Ehm (5)
1954-55: CF Amerigo (2)
1955-56: SC Jang Bogo (7)
1956-57: Sportive Esperanza (3)
1957-58: SC Jang Bogo (8)
1958-59: Sportive Esperanza (4)
1959-60: FK Pobeda (2)
1960-61: FK Pobeda (3)
1961-62 Not Held
1962-63: FC Petrel (2)
1963-64: Sportive Esperanza (5)
1964-65: CF Amerigo (3)
1965-66: AS Jeunesse d'Ehm (6)
1966-67 Not Held
1967-68: Tor FC (3)
1968-69: Yelcho CF (1)
1969-70: Tor FC (4)
1970-71: Tor FC (5)
1971-72 Not Held
1972-73: AS Jeunesse d'Ehm (7)
1973-74: AS Jeunesse d'Ehm (8)
1974-75: AS Jeunesse d'Ehm (9)
1975-76: AS Jeunesse d'Ehm (10)
1976-77: SC Jang Bogo (9)
1977-78: FC Progress (3)
1978-79: MZKS Arctowsky (1)
1979-80: Sportive Esperanza (6)
1980-81: AS Jeunesse d'Ehm (11)
1981-82: EC Primero (1)
1982-83: EC Primero (2)
1983-84: CD Primero (1)
1984-85: Cercle Antartique KSV (3)
1985-86: Sportive Esperanza (7)
1986-87: AC Petrel (1)
1987-88: GD Esperanza (1)
1988-89: Sportive Esperanza (8)
1989-90: CD Primero (2)
1990-91: CD Primero (3)
1991-92: AC Petrel (2)
1992-93: Tor FC (6)
1993-94: AC Petrel (3)
1994-95: Eights SC (1)
1995-96: AF Progress (1)
1996-97: AS Jeunesse d'Ehm (12)
1997-98: AC Petrel (4)
1998-99: AS Jeunesse d'Ehm (13)
1999-00: AS Jeunesse d'Ehm (14)
2000-01: FC Estrellas (1)
2001-02: AC Petrel (5)
2002-03: Wanda FC (1)
2003-04: Taishan FC (1)
2004-05: Wanda FC (2)
2005-06: Taishan FC (2)
2006-07: Sportive Esperanza (9)
2007-08: Sportive Esperanza (10)
2008-09: FC Shirreff (1)
2009-10: FC Shirreff (2)
2010-11: Sportive Esperanza (11)
2011-12: SE Palmer (1)
2012-13: AS Jeunesse d'Ehm (15)
2013-14: Taishan FC (3)
2014-15: CDU Deception (1)
2015-16: FK Zenit Leningradskaya (2)
2016-17: FC Shirreff (3)
2017-18: SC Jang Bogo (10)
2018-19: FK Zenit Leningradskaya (3)
2019-20: SC Jang Bogo (11)

Club

Champions

Winning seasons

AS Jeunesse d'Ehm

15

1921-22, 1934-35, 1936-37, 1945-46, 1953-54, 1965-66, 1972-73, 1973-74, 1974-75, 1975-76, 1980-81, 1996-97, 1998-99, 1999-00, 2012-13

SC Jang Bogo

11

1909-10, 1910-11, 1911-12, 1928-29, 1929-30, 1952-53, 1955-56, 1957-58, 1976-77, 2017-18, 2019-20

Sportive Esperanza

11

1938-39, 1946-47, 1956-57, 1958-59, 1963-64, 1979-80, 1985-86, 1988-89, 2006-07, 2007-08, 2010-11

Tor FC

6

1935-36, 1942-43, 1967-68, 1969-70, 1970-71, 1992-93

AC Petrel

5

1986-87, 1991-92, 1993-94, 1997-98, 2001-02

CD Primero

3

1983-84, 1989-90, 1990-91

Cercle Antartique KSV

3

1912-13, 1926-27, 1984-85

CF Amerigo

3

1937-38, 1954-55, 1964-65

FC Progress

3

1932-33, 1944-45, 1977-78

FC Shirreff

3

2008-09, 2009-10, 2016-17

FK Pobeda

3

1950-51, 1959-60, 1960-61

FK Zenit Leningradskaya

3

1943-44, 2015-16, 2018-19

Taishan FC

3

2003-04, 2005-06, 2013-14

CS Fola Ehm

2

1922-23, 1923-24

EC Primero

2

1981-82, 1982-83

FC Petrel

2

1951-52, 1962-63

Wanda FC

2

2002-03, 2004-05

AF Progress

1

1995-96

CDU Deception

1

2014-15

Eights SC

1

1994-95

FC Estrellas

1

2000-01

GD Esperanza

1

1987-88

MZKS Arctowsky

1

1978-79

SE Palmer

1

2011-12

Yelcho CF

1

1968-69

Supercoppa is an annual football competition usually held the week before the season begins in Territorio di Nessuno. It is contested by the winners of the Lega A and the Coppa Nazionale in the previous season. If the same team wins both the Lega A and Coppa Nazionale titles in the previous season, the Supercoppa is contested by the Lega A winner and the Coppa Nazionale runner-up. The matchs are played on neutral ground.

1910: SC Jang Bogo (1)
1911: Cercle Antartique KSV (1)
1912 Not Held
1913: CA Ripamonti (1)
1914-21 Not Held
1922: AS Jeunesse d'Ehm (1)
1923: CS Fola Ehm (1)
1924: CS Fola Ehm (2)
1925-26 Not Held
1927: Cercle Antartique KSV (2)
1928 Not Held
1929: Cercle Antartique KSV (3)
1930: SC Jang Bogo (2)
1931-32 Not Held
1933: FC Progress (1)
1934 Not Held
1935: AS Jeunesse d'Ehm (2)
1936: Tor FC (1)
1937: AS Jeunesse d'Ehm (3)
1938: CF Amerigo (1)
1939: Tor FC (2)
1940-42 Not Held
1943: Tor FC (3)
1944: Tor FC (4)
1945: SC Jang Bogo (3)
1946: Tor FC (5)
1947: Tor FC (6)
1948-50 Not Held
1951: AS Jeunesse d'Ehm (4)
1952: FC Petrel (1)
1953: FC Progress (2)
1954: AS Jeunesse d'Ehm (5)
1955: CF Amerigo (2)
1956: SC Jang Bogo (4)
1957: SC Jang Bogo (5)
1958: SC Jang Bogo (6)
1959: Sportive Esperanza (1)
1960: Sportive Esperanza (2)
1961: Sportive Esperanza (3)
1962 Not Held
1963: AS Jeunesse d'Ehm (6)
1964: Sportive Esperanza (4)
1965: CF Amerigo (3)
1966: AS Jeunesse d'Ehm (7)
1967 Not Held
1968: AS Jeunesse d'Ehm (8)
1969: Yelcho CF (1)
1970: Sportive Esperanza (5)
1971: CF Amerigo (4)
1972 Not Held
1973: SE Palmer (1)
1974: AS Jeunesse d'Ehm (9)
1975: AS Jeunesse d'Ehm (10)
1976: CF Amerigo (5)
1977: SC Jang Bogo (7)
1978: Forster IF (1)
1979: MZKS Arctowsky (1)
1980: Forster IF (2)
1981: FK Pobeda (1)
1982: SAD Amerigo (1)
1983: SAD Amerigo (2)
1984: SAD Amerigo (3)
1985: Sportive Esperanza (6)
1986: Sportive Esperanza (7)
1987: AC Petrel (1)
1988: Sportive Esperanza (8)
1989: CF Amerigo (6)
1990: SAD Amerigo (4)
1991: CD Primero (1)
1992: AC Petrel (2)
1993: Sportive Esperanza (9)
1994: AC Petrel (3)
1995: Eights SC (1)
1996: CD Primero (2)
1997: SAD Amerigo (5)
1998: AC Petrel (4)
1999: AS Jeunesse d'Ehm (11)
2000: SAD Amerigo (6)
2001: FC Estrellas (1)
2002: FC Shirreff (1)
2003: Wanda FC (1)
2004: Taishan FC (1)
2005: FC Shirreff (2)
2006: FC Shirreff (3)
2007: FC Shirreff (4)
2008: CDU San Martin (1)
2009: FC Shirreff (5)
2010: FC Shirreff (6)
2011: FK Zenit Leningradskaya (1)
2012: FC Shirreff (7)
2013: FC Shirreff (8)
2014: FC Shirreff (9)
2015: FK Zenit Leningradskaya (2)
2016: FK Zenit Leningradskaya (3)
2017: MZKS Arctowsky (2)
2018: MZKS Arctowsky (3)
2019: SC Jang Bogo (8)

Club

Champions

Winning seasons

AS Jeunesse d'Ehm

11

1922, 1935, 1937, 1951,1963, 1966, 1968, 1974, 1975, 1999

FC Shirreff

9

2002, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014

Sportive Esperanza

9

1959, 1960, 1961, 1964, 1970, 1985, 1986, 1988, 1993

SC Jang Bogo

8

1910, 1930, 1945, 1956, 1957, 1958, 1977, 2019

CF Amerigo

6

1938, 1955, 1965, 1971, 1976, 1989

SAD Amerigo

6

1982, 1983, 1984, 1990, 1997, 2000

Tor FC

6

1936, 1939, 1943, 1944, 1946, 1947

AC Petrel

4

1987, 1992, 1994, 1998

Cercle Antartique KSV

3

1911, 1927, 1929

FK Zenit Leningradskaya

3

2011, 2015, 2016

MZKS Arctowsky

3

1979, 2017, 2018

CD Primero

2

1991, 1996

CS Fola Ehm

2

1923, 1924

FC Progress

2

1933, 1953

Forster IF

2

1978, 1980

CA Ripamonti

1

1913

CDU San Martin

1

2008

Eights SC

1

1995

FC Estrellas

1

2001

FC Petrel

1

1952

FK Pobeda

1

1981

SE Palmer

1

1973

Taishan FC

1

2004

Wanda FC

1

2003

Yelcho CF

1

1969

Coppa Semiprofessionisti is a straight knock-out based competition involving teams from Lega C and Lega D. All games, except group stage and the final, are on a home/away basis.

Coppa Dilettanti is an annual knock-out competition for teams from the fifth and sixth levels of Disperso football: the Raggruppamento Nazionale and the Raggruppamenti Territoriali. All games, except group stage and the final, are on a home/away basis.

RawReport